Gleźnówko
76-156 Dąbki
tel.: 697 990 251, 697 990 252
e-mail: info@koala-domki.pl
Znajdziecie tu Państwo piaszczyste plaże, rozległe równiny, lesiste wzgórza, zielone łąki, pełne ryb jeziora i stawy oraz rzeki wijące swe koryta poprzez malownicze doliny. To całe bogactwo, którym natura obdarowała Powiat Sławieński oraz wiele zabytków, głównie
gotyckich, dobrze rozwinięta baza turystyczna sprzyja uprawianiu wielu form turystyki oraz sportów. Do najbardziej znanych miejscowości turystycznych należą nadmorskie Darłówko, Jarosławiec oraz Dąbki.
ZABYTKI I MUZEA
Darłowo
* Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie– jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V, na ten okres datuje się też początek współpracy miasta z Hanzą. W XVIII i XIX wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, od 1930 roku muzeum.
MUZEUM ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH CZYNNE JEST: od godz. 10:00 do godz. 16:00
OD 15 CZERWCA DO 31 SIERPNIA: od godz. 10:00 do godz. 18:00,
* Ratusz miejski, przebudowany w 1725 roku, obecnie siedziba władz miejskich.
* Brama Kamienna z XIV wieku. Jest jedynym elementem dawnych murów miejskich.
* Pomnik Rybaka z 1919 roku, wystawiony ku czci ludzi morza. Ufundowany został przez rodzinę Hemptenmacherów, zaprojektowany zaś przez Wilhelma Grossa ze Sławna .
* Kamienica Jana z Maszewa znajduje się u zbiegu ulic Powstańców Warszawskich i Morskiej. Mieszkał w niej kanclerz darłowskiego zamku Jan z Maszewa.
* Rynek z okazałymi renesansowymi i barokowymi kamienicami mieszczańskimi. Bezpośrednio do rynku przylega ulica Powstańców Warszawskich nazwana wcześniej Długą. Przy tej wytyczonej w 1312 r. ulicy znajduje się również wiele zabytkowych kamienic, pochodzących głównie z XVIII i XIX w.
* latarnia morska - pierwsza wzmianka o latarni pochodzi z 1715 roku.
Sławno
* Bramy: Koszalińska z 1453r. i Słupska z 1458r ., usytuowane na osi ciągu komunikacyjnego północ - południe, są jedynymi zachowanymi pozostałościami dawnych fortyfikacji obronnych Sławna. Budowane w stylu gotyckim z cegły, na rzucie zbliżonym do kwadratu, czterokondygnacyjne, elewacje zdobione blendami.
Jarosławiec
* latarnia morska o wysokości 33,3 m z 1836 roku.
ZABYTKOWE KOŚCIOŁY
Darłowo
* kościół Mariacki z XIV wieku , styl gotycki. W bocznej kaplicy znajdują się sarkofagi księcia pomorskiego Eryka I oraz księżnych Jadwigi i Elżbiety - żony dwóch ostatnich książąt pomorskich.
* kościół św. Jerzego z XV wieku. Związany był ze szpitalem św. Ducha, gdzie przebywali chorzy i biedni.
* kościół św. Gertrudy z XV wieku, styl skandynawski gotyk. Jest on niemalże rotundą zbudowaną na planie sześcioboku w dwunastobocznym obejściem w stylu skandynawskiego gotyku. Oryginalna dwunastoboczna budowla jedyna w Polsce.
Sławno
* gotycki kościół p.w. WNMP. - zabytek I klasy, ufundowany przez księżną Zofię, żonę Barmina IV w 1321 r. Budowany w stylu gotyckim, murowany z cegły na kamiennej Podmurówce. Bazylikowy, trójnawowy. Wskutek zniszczenia w 1945 r. nie posiada zabytkowego wystroju. Położony jest w centrum miasta, a swoim monumentalnym kształtem góruje nad pozostałymi budowlami miasta. * oraz inne zabytkowe kościoły znajdujące się w Tychowie ,Żukowie, Malechowie, Krupach , Bukowie Morskim i innych miejscowościach powiatu Sławieńskiego.
INNE ATRAKCJE
Park Wodny Jan - DARŁOWO
Basen sportowy (25m x 12,5m), basen rekreacyjny duży, basen rekreacyjny mały, połączony z basenem zewnętrznym, basen dla dzieci, dzika rzeka, dwie zjeżdżalnie 104m i 70m TURBO, dwie ślizgawki wewnętrzne, punkty gastronomiczne, sauny i Jacuzzi, gabinety odnowy biologicznej, kręgielnia, strzelnica sportowa.
Osada średniowieczna w Borkowie
Woj Bork - Pan na Brylowie - zaprasza serdecznie do swej średniowiecznej osady malowniczo położonej wśród pól i lasów gminy Malechowo. W niej miło spędzą czas zarówno dzieci jak i dorośli. Odważni mogą spróbować swych sił w pojedynku na równoważni oraz
w potyczce z Saracenem. Celność oka wyrobi strzelanie z łuku, rzuty toporem i włócznią. Ci, którzy pragną poznać klimat średniowiecza, mogą zmierzyć się z pracami kowalskimi w specjalnie wybudowanej kuźni. Miłośnicy kuchni (zapewne takich nie brakuje) prześledzą proces powstawania podpłomyków oraz chleba, wyrabianych ze zboża własnoręcznie utartego w żarnach. Zainteresowani sztuką garncarską
- ulepią naczynia z gliny, a sztuką tkacką - zasiądą przed warsztatem tkackim.
Koszaliński Szlak Nadmorski (czerwony)
Odcinek międzynarodowego szlaku E - 9 prowadzącego z Brestu (Francja) do Braniewa. Prowadzi wzdłuż Bałtyku przez nadmorskie kąpieliska od Dźwirzyna do Wicia (102 km). Przez gminę przebiega odcinek o długości około 30 km od Dąbkowic przez Dąbki, Bobolin, Żukowo Morskie, Darłówko do Wicia.
Szlak Rezerwatów (niebieski)
Długość 71,5 km. Rozpoczyna się w Darłówku kończy w Polanowie. Na trasie rezerwatu pomniki przyrody, zamki w Darłowie i Kręgu. Przez gminę przebiega odcinek około 15 km od Darłówka przez Darłowo, Zakrzewo Dolne, Zielnowo i Kowalewice.
Na szlaku występuje wiele atrakcji przyrodniczych, szczególnie na odcinku Sławno - Polanów. Szlak przechodzi obok rezerwatów przyrody Janiewickie Bagno, Wieleń i na rzece Grabowej. Występują też liczne pomniki przyrody. W północnej części szlak prowadzi przez Równinę Słupską wzdłuż dolin rzecznych Wieprzy, Rakówki i Grabowej, w końcowej części przebiega przez wzgórza Wysoczyzny Polanowskiej. Szlak w większej części jest dostępny rowerem. Trudności mogą wystąpić na odcinku Kowalewice-Stary Kraków i Stary Kraków-Radosław oraz Ugacie-Janiewice, a także ze względu na strome podjazdy i zjazdy przed samym Polanowem (tu możliwość objazdu drogą Wielin
-Polanów).